5 mitów o pielęgnacji ciętej róży

O pielęgnacji kwiatów ciętych internet mówi dużo. Tak dużo, że możemy w końcu zdementować różne sposoby.

Idą Walentynki więc warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i dlatego dzisiaj omówię klasyczną czerwoną różę, którą możecie też zakupić w naszym studio florystyczne oraz kwiaciarnia Kwiatki Kaśki na Grochowskiej 280 w Warszawie lub zamówić telefonicznie na podany adres ( zapraszamy do zakładki KONTAKT 

Wybór kwiatów w kwiaciarni

Zanim przymierzymy się do pielęgnacji warto zacząć od samego zakupu. Po czym poznać, że róża jest świeża? Najlepiej zaufać floryście i po prostu zapytać. Niestety to zależy od sprzedawcy w kwiaciarni oraz  jego wiedzy. Same odmiany między sobą różnią się trwałością. W przypadku czerwonej róży możemy porównać odmianę Rodos i Red Naomi. Ta pierwsza jest trwalsza, ale za to Red Naomi to mój ulubieniec. Znajdziecie ją na zdjęciach poniżej. Duża głowa, dużo płatków – jak Panowie myślą o czerwonej róży na Walentynki to zwykle właśnie to Red Naomi.

Zobaczcie jaka różnią się róże Marry Me (40cm) i Red Naomi (70cm) – warto też zwracać uwagę na długość róży. Im dłuższa łodyżka tym cena będzie wyższa, ale też głowa róży będzie większa – pytanie do Was czy wolicie bukiet pełen małych róż czy kilka długich.

Pierwsze płatki zwykle mają trochę inny kolor – to nie jest oznaka starzenia się kwiatu – pierwsze kwiatki są zwykle ciemniejsze lub pomieszane z kolorem zielonym – jak pąk się otwiera maja za zadanie chronić resztę płatków. Zwykle te pierwsze obrywamy. Błędem jest obrywanie ich zbyt wiele. Działki kielicha (czyli te zielone części tuż pod płatkami) zwykle przylegają lub są bardzo blisko płatków. Bądźcie czujni jeśli sam pąk jest mały, a działki kielicha nisko- to zdecydowanie nie są kwiaty do kupienia (w naszej kwiaciarni Kwiatki Kaśki nie musicie się o to martwić 🙂 ).

Czego nie robić z ciętą różą

Jak jest zimno na zewnątrz– pakujemy w papier.

Jak jest gorąco na zewnątrz – pakujemy w papier.

Róże są bardzo wrażliwe na różnicę temperatur – trzeba je stopniowo przyzwyczajać do jej zmian, jeśli idziecie nawet blisko do samochodu, a temperatura to -5, my pakujemy kwiaty w papier ochronny zawsze.

Z wybranymi różami, odpowiednio zabezpieczonymi dotarliśmy już do domu, oblubienica obdarowana, kwiaty już w wazonie. Chcielibyśmy, żeby długo cieszyły oko. Poniżej sposoby które znalazałam jako polecane na pierwszych stronach wyszukiwania w googlach i postanowiłam się o nich wypowiedzieć.

1. Dodanie aspiryny do wody W domyśle ma to powstrzymać rozwój bakterii, w praktyce lepiej jest zadbać o czystą wodę (dotyczy to też płynu do płukania ust).

2. Dodwanie cukru/ sprite-a  do wody – Tak, czasem robi się to w kwiaciarniach, ale tylko w przypadku, gdy potrzebujemy bardziej rozwiniętych kwiatów (np. lilia na pogrzeb). To raczej skraca życie kwiatów ciętych niż je wydłuża.

3. Miażdzenie łodyg róży – Ma to zmienić powierzchnie absropcji wody – w praktyce powoduje tylko namnożenie bakterii, zmiażdżone tkanki nie pobierają wody wystarczająco.

4. Dodanie grosika do wody – Grosik to miedź, posiada ona przeciwbakteryjne właściwości, w wazonie z kwiatami jest to jednak za mała ilość, więc w podsumowaniu nic się nie dzieje.

5. Kostki lodu dodane do wazonu – Ma to obniżyć temperaturę wody… po co nie wiem…. W ciepłej wodzie rozpuszcza się mniej powietrza, ale też ciepła woda sprzyja rozkwitaniu kwiatów. 

Jak przedłużyć trwałość róży?

Róża to kwiat, który lubi swoją przestrzeń. Nie wstawiamy jej więc w towarzystwie innych kwiatów do wody. Wazon musi być czysty, bez brudu, paproszków i osadów. Woda czysta, najlepiej odstana raczej chłodna. Podcinamy róże pod ukosem (zwiększa to powierzchnię absorbowania wody) najlepiej ostrym nożykiem. Można ostrym sekatorem jeśli boimy się rozlewu krwi. Codziennie zmieniamy wodę i codziennie dbamy o czystość wazonu i codziennie podcinamy końcówki róży dzięki temu będą długo cieszyć nasze oko i rozwinął się w swoim własnym tempie. W kwiaciarnia Kwiatki Kaśki możecie też nabyć odpowiednią odżywkę do róży – to takie ułatwienie, będzie ona za Was pilnowała czystości wazonu. Warto też ustawić wazon z kwiatami z dala od kaloryfera, nie bezpośrednio na słońcu i nie w przeciągu. Najprostsze rozwiązania są najlepsze.

kwiat róży

Jeśli jednak nasze róże nie dostały od nas wymaganej uwagi, a ich główki powoli zaczynają zwisać mamy też trzy sposoby na reaniamacje róży. Stary sposób to wykąpać kwiaty w wodzie – do tego niezbędna jest wanna lub duży pojemnik. Kwiaty wkładamy w poziomie do wody i topimy je delikatnie – ma to nawodnić kwiaty. Możemy też róże zaparzyć – gotujemy wodę wlewamy do szklanego naczynia i końcówki kwiatów zanurzamy na kilka sekund. Powinny pojawić się bąbelki powietrza. Chwilę czekamy i ciach ! Z powrotem wstawiamy kwiaty do zimnej wody. Trzeci sposób to odwiedzenie naszej kwiaciarni Kwiatki Kaśki – podzielimy się z Wami profesjonalną odżywką, która uratuje Wasze róże.

bukiet z rózy czerwonej

Potrzebujecie pomocy z kwiatami ? szukacie dekoracji na ślub i wesele lub inną uroczystość jak komunia, event, urodziny, rocznicę ślubu ?  skontaktuj się z Nami Studio florystycznie i kwiaciarnia Kwiatki Kaśki

Ul. Grochowska 280 ( w bramie )

03-841, Warszawa

tel +48 795 705 302